Zapalenie przyzębia czyli paradontoza to choroba tkanek przyzębia, której efektem niejednokrotnie jest utrata zębów. Terminem tym określa się wszelkie przewlekłe procesy zapalne dziąseł głębiej znajdujących się tkanek.
Zapalenie przyzębia jest następstwem zapalenia dziąseł. Nie wyjaśniono dotąd wszystkich przyczyn przyzębicy, do jej powstania przyczynia się jednak na pewno brak higieny jamy ustnej i błędy popełniane w leczeniu stomatologicznym. Brak fachowej porady i właściwego leczenia na tym etapie, tolerowanie zapalenia dziąseł może doprowadzić z czasem do przeniesienia się procesu chorobowego w głąb do kości, której zanik jest przyczyną rozchwiania i groźby utraty zębów.
Objawy:
I etap:
- dziąsła stają się czerwone
- obrzmiałe
- bardzo wrażliwe na ból
- mogą krwawić
- Pojawia się nieprzyjemny zapach z ust
II etap:
- zęby zaczynają się chwiać
III etap:
- zęby zaczynają wypadać
Przebieg
W złogach osadzonych na zębach znajdują się bakterie, które następnie umiejscawiają się w przestrzeniach między zębami i kieszonkach dziąsłowych wywołując stan zapalny. W następnym etapie choroby bakterie atakują ozębną (tkanka między zębem a kością) powodując stan zapalny w głębszych partiach przyzębia, co z kolei przyczynia się do osłabienia ozębnej. W trzecim stadium bakterie docierają do korzenia i niszczą kość, z którą połączony jest korzeń. Połączenie to ulega uszkodzeniu.
Powikłania:
Nie leczone zapalenie przyzębia może czasem prowadzić do ostrych, bolesnych epizodów, lub niekiedy do wysunięcia się zęba. Wcześniej może się manifestować jako ostry ropień przyzębny lub zapalenie miazgi. Może także wystąpić martwica miazgi. Chociaż powyższe zmiany nie wykluczają leczenia, są zwykle wskaźnikiem głębokich zmian chorobowych i usunięcie zęba może stać się zabiegiem nieuniknionym.
Napisz opinię