Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Danii i Uniwersytetu w Birmingham w Anglii podali w czasopiśmie European Spine Journal, że prosta terapia antybiotykowa może wyleczyć około 40% pacjentów z przewlekłym bólem pleców.
Naukowcy wykazali związek pomiędzy długoterminowym bólem pleców i zakażeniem Propionibacterium Agnes, bakterią występującą powszechnie na ludzkiej skórze, która uczestniczy w powstawaniu trądziku.
Zgodnie z danymi doświadczalnymi, podawanie antybiotyków w celu usunięcia zakażenia może położyć kres stałemu niskiemu bólowi pleców i wszystkim nieszczęściom, które mu towarzyszą – oferując prostsze, lepsze i znacznie tańsze rozwiązanie niż operacja.
Jeżeli wyniki badania będą mogły być potwierdzone w badaniach na szerszą skalę, miliony ludzi na całym świecie, które cierpią z powodu długotrwałego bólu pleców mogą doświadczyć całkowitej zmiany jakości życia.
Mayo Clinic szacuje, że około 80% Amerykanów będzie miało słabe bóle kręgosłupa, co najmniej raz w życiu, a u znacznej części z tych osób rozwija się przewlekły ból. Ból pleców jest najczęstszą przyczyną nieobecności w pracy w USA.
Zgodnie z National Health Service, około cztery miliony osób w Wielkiej Brytanii cierpi na przewlekłe bóle pleców.
Dwa badania zostały opublikowane w European Spine Journal. W pierwszym badaniu naukowcy z University of Southern Denmark zademonstrowali, jak bakterie wnikają do miejsc uszkodzonych przez wypadnięcie dysku i powodują bolesne stany zapalne, a także szkodzą kręgom w okolicy.
Eksperci wcześniej wierzyli, że jeśli infekcje bakteryjne odgrywają rolę w bólu pleców to chyba tylko nieznaczną. Jednakże testy pokazały, że prawie połowa wszystkich pacjentów z przesuniętą chrząstką międzykręgową dała pozytywny wynik zakażenia bakteryjnego, głównie spowodowanego bakterią powodującą trądzik Propionibacterium Agnes.
W drugim badaniu ta sama grupa naukowców wypróbowała leczenie będące kombinacją antybiotyków przygotowane w oparciu o odkrycie. Badacze z rekrutowali 172 ochotników, wszyscy z nich cierpieli na przewlekły ból pleców (w badaniu "przewlekły" zdefiniowano jako taki, który trwał dłużej niż 6 miesięcy). Każdy z uczestników miał wypadnięcie dysku i miał objawy obrzęku kostnego.
Pacjentów podzielono na 2 grupy:
• Grupę z antybiotykiem, której podawano amoksycylinę (Amoxicillan) i klawulanian przez 100 dni
• Grupę placebo
Antybiotykoterapia okazała się skuteczna w 80% przypadków. Autorzy napisali, że pacjenci doświadczyli znacznego obniżenia niepełnosprawności i bólu.
Dr Albert napisał:
"Antybiotyki powinny być traktowane jako opcja leczenia dla tej szczególnej podgrupy pacjentów z przewlekłym bólem kręgosłupa."
Źródło: medicalnewstoday.com
Ewa, Wto, 2013-05-14 14:09
Napisz opinię