Z badań opublikowanych na łamach czasopisma Journal of Personality and Social Psychology wynika, że ludzie z niskim poczuciem własnej wartości w ciężkich chwilach nie potrzebują pocieszenia, tylko zrozumienia.
Badacze z Uniwersytetu Waterloo i Uniwersytetu Wilfrid Laurier uważają, że gdy osoba ma niskie poczucie własnej wartości, pocieszanie jej nie przynosi pożytku ani osobie pokrzywdzonej, ani osobie wspierającej.
Taki człowiek posiada negatywny obraz własnej osoby, a doznanie życiowej porażki utwierdza go w przekonaniu, że jest bezwartościowy. Mimo wszystko, w trudnych chwilach nie chce być pocieszany.
Prof. Denise Marigold, która jest współautorką badania, twierdzi, że osoby z niskim poczuciem własnej wartości chcą, aby ich bliscy widzieli je takimi, jakimi same siebie widzą. Dlatego opierają się pozytywnym, przyjacielskim opiniom na ich temat i sprzeciwieają się optymistycznym zachętom oraz zapewnieniom poprawy ich sytuacji.
Osoba wspierająca może odczuwać zły nastrój i negatywne emocje z powodu jej nieskutecznych wysiłków mających na celu poprawienie humoru osoby z niskim poczuciem własnej wartości, natomiast osoba pocieszana, po pewnym czasie może odbierać te działania jako frustrujące i męczące.
Kierowani tymi powodami, naukowcy doradzają raczej okazywanie zrozumienia osobie z niskim poczuciem własnej wartości znajdującej się w trudnej sytuacji.
Źródło: tech.money.pl
Ewa, Sob, 2014-06-28 23:49
Napisz opinię