Podobnie jak u naczelnych, również u nas ludzi wielkość ciała migdałowatego wiąże się z zakresem i różnorodnością życia społecznego.
Jak wiemy naczelne żyjące w większych grupach społecznych, mają większe ciała migdałowate, nawet jeżeli kontroluje się ogólną wielkość ich mózgów i ciał. naukowcy skupili się na pojedynczym gatunku, czyli nas ludziach. Odkryli że objętość amygadala dodatnio się koreluje z rozmiarem i złożonością sieci społecznych dorosłych ludzi. Związek pomiędzy wielkością amygdala a rozmiarami i złożonością społecznych relacji występował u wszystkich ludzi bez względu na grupę wiekową czy płeć. Naukowcy z USA poddali analizie również inne struktury podkorowe. Nie odkryli żadnych przekonujących dowodów, na jakiekolwiek analogiczne wpływy na nasze społeczne kontakty. Uznali oni również, że objętość jadra migdałowatego nie jest związana z innymi zmiennymi społecznymi tj. doświadczane wsparcie czy zadowolenie społeczne. W badaniach wzięło udział 58 osób które wypełniały standardowy kwestionariusz. Pomógł on ustalić ogólna liczbę regularnych kontaktów społecznych, jak również liczbę grup do których kontakty można dopasować. Wiek ochotników był w zakresie od 19 do 83 lat i wszyscy ochotnicy przeszli badanie rezonansem magnetycznym.
Naukowcy podkreślają iż wynika badania są zbieżne z hipotezą społecznego mózgu, z którą to hipotezą ludzkie ciało migdałowate powstało m.in. po to aby radzić sobie z rosnącą złożonością życia społecznego.
Źródło: medigo.pl
gabi89, Śro, 2010-12-29 01:29
Napisz opinię