My Healthy News Daily poinformowało, że alergia na koty poza tym, że jest dwa razy częściej spotykana niż alergia na psy, jest również bardziej uciążliwa. Alergeny, które pochodzą od kotów utrzymują się dłużej w powietrzu i maja mniejszy rozmiar niż alergeny psów.
Dane pochodzące od American College of Allergy, Asthma and Immunology pokazują, że z powodu alergii na zwierzęta domowe cierpi ok 10 proc. ludzi. Dwukrotnie częściej alergia ta dotyczy kotów, chociaż to psy są częściej traktowane jako „pieszczochy”.
Powszechnie przyjęło się, że alergia związana jest z sierścią kota, w rzeczywistości alergeny są to białka o nazwie Fel d1, które produkowane są przez gruczoły łojowe i ślinę zwierzaka. Najczęstsza reakcją alergiczną na nie jest zapalenie spojówek, nieżyt nosa bądź astma.
Nie wszystkie koty alergizują w takim samym stopniu. Mniej problemów jest z kotami o białej sierści. Dodatkowo określone rasy alergizuj mniej, są to: devon rex, kot syberyjski, sfinks doński, comish rex i kanadyjski. Silniej natomiast kocury, które zostały wysterylizowane.
Osoby, które nie mają możliwości uniknięcia kontaktu z alergenami kotów mogą skorzystać z wprowadzonych od niedawna zastrzyków. Podaje się je raz w tygodniu przez sześć miesięcy, po czym, żeby osiągnęły skuteczność – w okresie 3 do 5 lat – raz w miesiącu - informuje dr Jackie Eghrari-Sabet z Family Allergy and Asthma Care in Gaithersburg.
Źródło: PAP
karen85, Pią, 2012-07-27 14:43
Napisz opinię