Jak wynika z najświeższych badań, niewyspany mężczyzna może być bardziej narażony na wystąpienie u niego choroby układu krążenia. Wniosek został wyciągnięty na podstawie badań, w których zauważony został związek między krótszym snem a zgrubieniem ścian tętnicy szyjnej u mężczyzn.
Grubość kompleksu błony środkowej i wewnętrznej tętnic szyjnych, jest przypadłością uważaną za ważny czynnik ryzyka związany z występowaniem choroby serca. Dodatkowo związek między przypadłością wyżej wymienioną zwaną IMT a długością snu wiąże się tylko z płcią męską. Grupa badaczy na której czele stała Megan R. Sands z Uniwersytetu Brown w Providence zaprezentowała swoje odkrycia na corocznym spotkaniu stowarzyszenia American Heart Association w Chicago. Zespół określił nowy czynnik na podstawie przeprowadzonych analiz USG u ponad 600 pacjentów w średnim wieku, mieszkających na terenie całego kraju. Badani mieli od 37 do 52 lat, a około 60 % z nich były to panie. Badania wykazały dzięki monitoringowi snu iż panowie w ciągu 24h spali krócej od pan – 5,7 w porównaniu do 6,3 godz. Mężczyźni co również zostało zauważone mieli grubsze ściany tętnicy szyjnej o 0,06 mm w porównaniu do pań i wynosiła ona 0,74 mm.
Po zestawieniu wyników badań, naukowcy doszli do wniosku iż 1 godzina snu więcej, przekłada się na 0,21 mm mniej IMT u mężczyzn. U pań natomiast 1 godzina snu dawała efekt tylko 0,02 mm mniejszego IMT. Z testów nie wyniesiono żadnych związków przyczynowo skutkowych. Wyniki zostały zaprezentowane w trakcie konferencji medycznej, lecz trzeba je traktować jako wstępne teorie, do chwili gdy zostaną oficjalne opublikowane.
Źródło: biomedical.pl
gabi89, Pią, 2010-11-19 21:48
Napisz opinię