Ból - bez wątpienia jest to wspólny mianownik dla schorzeń z grupy obejmującej zapalenia stawów. Oczywiście nie jest to jedyny objaw, na pewno jednak jest jednym z pierwszych sygnałów, których nie można bagatelizować - badania pokazują, że zapalenie stawów jest główną przyczyną kalectwa u ludzi powyżej 55 roku życia.
Zgodnie z definicją jest to złożony proces, który dynamicznie uszkadza tkanki. W ten sposób organizm odpowiada na atak czynników chorobotwórczych starając się je zniszczyć. Objawy, które odczuwają wówczas pacjenci mają bardzo szerokie spektrum. Pojawia się wspomniany na wstępie ból, czasem towarzyszy mu obrzęk i zaczerwienienie miejscowe. Wśród ogólnoustrojowych objawów są m.in: gorączka czy tachykardia. Wyniki laboratoryjne mają nieprawidłowe wyniki (leukocytoza, wysokie OB i CRP). Należy pamiętać, że w skrajnych przypadkach stan zapalny może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań - bakteriemia (bakterie w krwi obwodowej), a nawet posocznica.
Zapalenie stawów to odrębna grupa schorzeń, w których dochodzi do mniej lub bardziej zaawansowanych uszkodzeń stawów. Bardzo często mają one charakter nieodwracalny i postępujący. W praktyce medycznej powszechnie diagnozowane są m.in. zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK), reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) oraz choroba zwyrodnieniowa stawów (ChZS).
Zesztywniające Zapalenie Stawów Kręgosłupa (ZZSK) to choroba o podłożu autoimmunologicznym obejmująca tkankę łączną. Ma charakter postępujący, przewlekły i dotyczy najczęściej drobnych stawów miedzykręgowych, więzadeł międzykręgowych oraz stawów krzyżowo biodrowych. Schorzeniu towarzyszy silny ból, pojawia się sztywność bolesnych miejsc, postępujące ograniczenie ruchów. Jest to choroba trudna w leczeniu, przewlekła, wymagająca kompleksowej i długotrwałej terapii (od leków na zapalenie stawów – NLPZ, autoimmunopresyjnych i sterydowych, przez rehabilitację, aż po zabiegi chirurgiczne).
Reumatoidalne Zapalenie Stawów (RZS) to schorzenie reumatyczne o podłożu autoimmunologicznym. Atakuje tkankę łączną i dotyczy przede wszystkim małych i średnich stawów. To schorzenie o charakterze postępującym i przewlekłym, które prowadzi do stopniowej destrukcji, zniekształceń i upośledzenia funkcji stawów, a w efekcie do niepełnosprawności, a nawet zgonów.
Choroba zwyrodnieniowa stawów (ChZS) może mieć zarówno biologiczne, jak i mechaniczne podłoże. Prowadzi do powstawania kostnych wyrośli, niszczenia chrząstek stawowych i w konsekwencji do uszkodzenia anatomicznego oraz ruchowego stawu. Osoby dotknięte ChZS odczuwają głęboki ból, ograniczenie funkcji ruchowych, sztywność stawów i tzw. trzeszczenie w stawie.
Jak widać, schorzenia z tej grupy należą do poważnych, przewlekłych, wpływają na jakość życia i ograniczają możliwości funkcjonowania. Bardzo ważna jest zatem odpowiednia i szybka diagnoza, której warunkiem jest niebagatelizowanie objawów, czyli sygnałów wysyłanych przez organizm. Jeśli chodzi o zastosowane leczenie ma ono charakter indywidualny, który jest adekwatny do choroby oraz stopnia jej zaawansowania. Na pewno jest to leczenie farmakologiczne, przede wszystkim łagodzenie silnych bólów i hamowanie procesów zapalnych. W tym celu stosuje się NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) oparte o różne substancje aktywne. Jedną z nich jest meloksykam zastosowany np. w leku Moilec. Jest to lek na zapalenie stawów, który działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. W badaniach nad meloksykamem wykazano zdecydowanie mniejsze prawdopodobieństwo występowania objawów niepożądanych w porównaniu z innymi lekami NLPZ. Należy oczywiście pamiętać, że nawet jeśli sięgamy po lek na stawy dostępny bez recepty, zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Szczególnie, że dość często nie wystarcza zastosowanie nawet najlepszego przeciwbólowego środka. W wielu przypadkach konieczna będzie rehabilitacja, a także sięgnięcie po szerszy arsenał leków na stawy (np. glikokortykosteroidy czy sulfasalazyny). W ciężkich przypadkach stosuje się również punkcje, iniekcje, a także leczenie operacyjne.
Biorąc pod uwagę specyfikę i przebieg chorób z grupy zapaleń stawów warto pamiętać również o profilaktyce, na którą może sobie pozwolić każdy. Obejmuje ona wiele działań – od zdrowej aktywności fizycznej, przez prawidłową, zróżnicowaną dietę aż po codzienne dbanie o właściwą sylwetkę i zdrowy sen na wygodnym materacu.
admin, Wto, 2015-11-17 12:04
Napisz opinię