Przeprowadzone ostatnio badanie pokazało, że otyłe dzieci mają dużo słabszy zmysł powonienia, niż te o szczupłej sylwetce. Naukowcy twierdzą, że mają one zaburzenia w zdolności odróżniania pięciu smaków - słodkiego, gorzkiego, kwaśnego, pikantnego i słonego, a to może skutkować pochłanianiem przez nich większych ilości pożywienia.
Do badania zaproszono 94 dzieci o szczupłej budowie ciała oraz 99 dzieci otyłych. Wszyscy uczestnicy badania cieszyli się dobrym zdrowiem i nie przyjmowali żadnych specyfików mogących mieć wpływ na zmysł powonienia czy smaku.
Dzieciom podawane były po kolei paski smakowe w liczbie 22. Każdy pasek miał inny smak i natężenie smaku, np: pasek bardzo słodki, słodki, trochę słodki, minimalnie słodki oraz zupełnie neutralny (bez smaku). Uczestnicy badania mieli za zadanie rozpoznać, który pasek jaki smak przedstawia i uszeregować je w kolejności od najintensywniejszego do najmniej intensywnego.
Wyniki pokazały, że ogólnie dziewczynki i dzieci starsze były lepsze w typowaniu i odgadywaniu smaków. Najmniej problemów sprawiło im odróżnianie smaków słodkiego od słonego, a największy problem stanowiło odróźnienie smaku słonego od kwaśnego oraz słonego od pikantnego.
Badanie pokazało również, że dzieci otyłe miały największe problemy z odróżnianiem wszystkich możliwych smaków. W rozpoznawaniu smaków miały one o średnio 20% gorsze wyniki niż dzieci szczupłe.
Źródło: biomedical.pl
dr Kaziuk, Pią, 2012-09-28 07:50
Napisz opinię