Antybiotyooporne bakterie są coraz większym i poważniejszym problemem, gdyż odpowiedzialne są za coraz to nowsze i poważniejsze infekcje trudne do zwalczania. Najgorszy jest to iż poza szpitalami pojawiło się nowe źródło takiej super bakterii – tym źródłem są farmy hodowlane.
Pochodzące z azjatyckich szpitali bakterie antybiotykooporne zwane potocznie superbakteriami jeszcze nie tak dawno były największym starszakiem jakie mogliśmy usłyszeć w codziennych wiadomościach. I mimo iż media lubią robić z igły widły i straszyć na zapas, to lekooporne bakterie faktycznie stają się coraz większym problemem co powoduje coraz poważniejsze i trudniejsze do leczenia infekcje. A przez kolejne źródło oprócz szpitalnych laboratoriów jakim są farmy hodowlane spełniają się pesymistyczne wizje naukowców, którzy straszą konsekwencjami negatywnymi notorycznego żywienia zwierząt hodowlanych dużymi ilościami antybiotyków. badacze z North Carolina State University i Kansas State University dokonali identyfikacji bakterii z rodziny enetrokoków, które są odporne nie tylko na najpowszechniejsze antybiotyki jak tetracykliny i streptomycyny lecz również na kombinacje różnych antybiotyków. Te na co dzień nieszkodliwe bakterie i szeroko powszechne żyją w pokarmowym układzie świń na farmach i tam właśnie dokonała się ich ewolucja.
Ze względu na to iż nie mogą się one rozprzestrzenić w mięsie, być może byłyby zmartwieniem tylko dla hodowców, lecz problematycznym i niepokojącym jest mechanizm dzięki któremu mogą się rozprzestrzeniać – a robić mogą to poprzez karaluchu i muchy domowe które zbierają je z fekaliów i roznoszą dalej również na potencjalne ludzkie siedziby. Antybiotykooporne enterokoki u much i karaluchów które żyją w pobliżu farm zostały znalezione przez naukowców z NCSU.
Źródło: medigo.pl
gabi89, Wto, 2011-02-01 00:46Bardzo dobry | 17 Mar, 17:14 | |
Nie będziemy rozmawiać i | 17 Mar, 16:05 | |
Czy można prosić namiar na | 12 Mar, 23:13 | |
Bardzo dobry artykul. | 9 Mar, 07:24 | |
Bsrdzo dobry artylul. | 9 Mar, 07:23 | |
Bardzo nie polecam tego | 6 Mar, 13:28 | |
Chętnie coś z tym zrobię, | 14 Lut, 01:30 | |
Znam Panią Renatę od 1,5 | 11 Lut, 08:53 | |
Strasznie tragiczna sprawa | 2 Lut, 11:09 | |
Przeczytałam opinie na tym | 28 Sty, 13:43 |
Napisz opinię