Chorzy z przewlekłą obturacyjną choroba płuc (POChP) dzięki poczuciu humoru i uśmiechaniu się czuja się lepiej mimo iż śmiech nie jest dla nich wskazany - wynika z testów o których pisze "EurekAlert".
Badacze z Ohio State University zaobserwowali dostrzegli iz chorzy z ciężkim i umiarkowanym POChP którzy mają poczucie humoru lepiej przechodzą obturacyjną chorobę płuc, maja mniej objawów, depresji czy lęków. To wszystko sprowadza się do tego iż ich jakość życia jest wyższa. Jednakże głośnie śmianie się przez takie osoby może powodować trudności przynajmniej przez jakiś czas. Chorzy którzy oglądali 30-minutowy film komediowy i w trakcie jego trwania śmiali się, mieli większe trudności z wydychaniem pobranego powietrza niż grupa kontrolna również chora lecz oglądająca film o domowych naprawach gdzie nie było się z czego śmiać. Wnioskiem pozytywnym płynącym z badań jest to iż dzięki treningowi poczucia humoru możliwe jest poprawienie samopoczucia u pacjentów. Z treningiem jednak jak ze wszystkim nie można przesadzać. Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest schorzeniem które prowadzi do postępującego pogorszenia sprawności narządu i możliwości oddechowych. Szczególnie trudne dla chorego staje się wydychanie. Około 90% chorych na POChP stanowią palacze a choroba ta rozwija się u 20% palących osób. Pozostałe 10% chorych na POChP to osoby które były wystawione na działanie toksycznych płynów, gazów oraz byli biernymi palaczami.
Związany z choroba i występującym w nim przewlekłym stanem zapalnym nadmiar śluzu oraz zwężenie oskrzeli w znaczący sposób utrudniają oddychanie. Choroba niestety na samym początku może nie dawać objawów. Pierwszym jej objawem jest zadyszka przy wchodzeniu po schodach, a następnie brak tchu przy zwykłych domowych czynnościach. Ważnym jest to aby wszyscy palacze powyżej 40 roku życia każdego roku wykonywały badania spirometryczne.
Źródło: rynekzdrowia.pl
gabi89, Pon, 2011-08-08 21:44
Napisz opinię