Żyjący w Korei setki lat temu eunuchowie żyli dłużej o ok. 14-19 lat niż niewykastrowani mężczyźni. Praca opublikowana w piśmie Current Biology sugeruje, że odpowiedzialny za to może być testosteron.
Wycięcie jąder, czyli kastracja – eliminuje źródło produkcji testosteronu w męskim organizmie. Jak wynika z przedstawionych badań, przedłuża tym samym życie samców wielu gatunków zwierząt. Do tej pory nie było dokładnych badań, które potwierdziłyby wskazaną zależność. Jedynie w 1969 roku wykazano, że wykastrowani mężczyźni w szpitalach psychiatrycznych żyli 14 lat dłużej.
Kyung-Jin Min razem z kolegami przestudiowali w związku z tym księgę genealogiczną eunuchów zatrudnianych na dworze królewskim w latach 1392 – 1910. Średnia życia 81 eunuchów z tego okresu wynosiła 70 lat, natomiast niewykastrowanych mężczyzn, należących do tej samej klasy społecznej od 51 do 55. Mężczyźni bardziej zamożni, królowie i członkowie rodzin królewskich, żyli natomiast średnio 47 i 45 lat.
Zdaniem autorów jest to dowód na to, że do skrócenia życia mężczyzn przyczyniają się męskie hormony płciowe. Przypominają ponad to, że testosteron osłabia układ odpornościowy, wpływa na ryzyko chorób układu krążenia a także na występowanie udarów, czy zawału serca.
Źródło: tech.money.pl
karen85, Wto, 2012-09-25 20:14
Napisz opinię