Czytanie na kanapie, oglądanie telewizji, jedzenie obiadu, praca, przeglądanie Internetu – to wszystkie czynności w których przybieramy pozycje siedzącą. Jest ona szkodliwa dla zdrowia, a jej minusy różnią się od minusów które są kojarzone z brakiem aktywności fizycznej. Badacze z Kanady, mówią iż pozycja siedząca zwiększa ryzyko zachorowania na choroby serowo-naczyniowe, może wpływać bezpośrednio na nasz metabolizm, strukturę kości a nawet na nasze zdrowie i równowagę psychiczna.
Kanadyjscy naukowcy przeanalizowali najświeższe testy na ten temat i skonstruowali listę konsekwencji, jakie niesie za sobą pozycja siedząca i nie ruszanie się na nasz stan zdrowia. Otóż im bardziej siedzący tryb życia prowadzimy, tym większe jest ryzyko otyłości u nas, gdyż np. każde 2 dodatkowe godziny spędzone przed telewizorem codziennie, zwiększają ryzyko otyłości o 23%. Ciągłe siedzenie zwiększa również ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, wystąpienie problemów kardiowaskularnych, oraz podwyższenia poziomu tłuszczu we krwi. Występuje również zwiększone ryzyko raka jelita grubego u mężczyzn a u kobiet nowotworu endometrium. Czas przed kolorowym pudełkiem odbija się również na naszym zdrowiu psychicznym. Ludzie którzy prowadza najbardziej siedzący tryb życia, są również o 31% bardziej narażeni na zachorowanie na różne choroby psychiczne w porównaniu do aktywnych fizycznie osób. Siedzenie również wywołuje zmniejszenie gęstości kości, co później może skutkować zmniejszeniem ich wytrzymałości, a w ostateczności osteoporozę.
Ilość czasu spędzanego przez nas siedząc jest coraz dłuższy i to nawet już zaczynając od najmłodszych. W konsekwencji tego dorośli i młodzi w USA spędzają około 55% swojego czasu w trakcie dnia siedząc, a dzieci przed telewizorem spędzają ponad 6 godzin dziennie.
Źródło: biomedical.pl
gabi89, Śro, 2010-12-08 20:46
Napisz opinię